تبلیغات
نحب - توهمی به نام رزق

توهمی به نام رزق

نویسنده :علی مهدیان فر
تاریخ:چهارشنبه 26 تیر 1392-03:18 ب.ظ


بسم رب الشهدا و الصدیقین

وقتی کتاب "جایگاه رزق انسان در هستی" را برمی داری تا مطالعه کنی، مثل همه کتاب ها ابتدا مقدمه اش را نگاهی می اندازی. وقتی چند جمله از آن را خواندی پیش خود می گویی: باز ابتدایش را آنقدر غلو می نویسند که خواننده جذب شود...

"... امروزه اکثر مردم نسبت به تامین رزق در توهم شدیدی به سر می برند و اگر به کمک معارف الهی و سخنان معصومین (علیهم السلام) خود را از آن نجات ندهند، سراسر زندگیشان لگدمال طلبِ افراطی رزق می شود..."

بعد از خواندن این جملات که در مقدمه آمده است، سری از روی عادت تکان می دهی و شروع می کنی به خواندن ادامه کتاب...

هرچه بیشتر پیش می روی دقتت نیز بیشتر می شود. احساس می کنی گمشده ای پیدا کرده ای... چند صفحه بر می گردی عقب و دوباره می خوانی... نمی توانی به راحتی از مطالب عبور کنی... سه باره می خوانی... آخر مجبور می شوی مدادی برداری و زیر قسمت های مهمش خط بکشی...

سپس با ادب و احترام خاصی کتاب را به عقب ورق میزنی تا اینبار خودت را نیز شامل مردمی بدانی که نگارنده درباره آنان نوشته است:

"... امروزه اکثر مردم نسبت به تامین رزق در توهم شدیدی به سر می برند و اگر به کمک معارف الهی و سخنان معصومین (علیهم السلام) خود را از آن نجات ندهند، سراسر زندگیشان لگدمال طلبِ افراطی رزق می شود..."

-----------------------------------------------------------------

پ.ن1: کتاب "جایگاه رزق انسان در هستی" برآمده از مجموعه سخنرانی های استاد اصغر طاهرزاده می باشد که به همت گروه فرهنگی المیزان به چاپ رسیده است.

پ.ن2: کل 200 صفحه این کتاب، تشریح قسمت کوتاهی از نامه امام علی (علیه السلام) به فرزندش امام حسن (علیه السلام) است که چند جمله بیشتر ندارد:

«یابن آدم، الرزق رزقان: رزقٌ تَطلُبُهُ، و رزقٌ یَطلُبُکَ، فإن لَم تأته أَتاکَ. فلا تَحمِل هَمَّ سَنَتِکَ علی هَمِّ یَومِکَ! کفاکَ کُلُّ یَومٍ علی ما فیه؛ فإن تَکُنِ السَّنَةُ مِن عُمُرِکَ فإنّ الله تعالی سَیُۆتیک فی کُلِّ غَدٍ جدیدٍ ما قَسَمَ لک؛ وَ اِن لَم تَکُنِ السَّنَةُ مِن عُمُرِکَ فما تَصنَعُ بِالهَمَّ فیما لیسَ لک؛ وَ لَن یَسبِقَکَ إلی رِزقِکَ طالِبٌ، و لَن یَغلِبَکَ علیه غالبٌ. وَ لَن یُبطِیءَ عَنکَ ما قد قُدِّرَ لک»

ترجمه: «پسرم! بدان كه روزى دو قسم است، یكى آن كه تو آن را مى ‏جویى، و دیگر آن كه او تو را مى‏ جوید، و (رزق نوع دوم طوری است که) اگر تو به سوى آن نروى، خود به سوى تو خواهد آمد، چه زشت است فروتنى(خواری) به هنگام نیاز، و ستمكارى به هنگام بى‏نیازى همانا سهم تو از دنیا آن اندازه خواهد بود كه با آن سراى آخرت را اصلاح كنى، اگر براى چیزى كه از دست دادى ناراحت مى‏شوى، پس براى هر چیزى كه به دست تو نرسیده نیز نگران باش»

پ.ن3: در جای جای کتاب سعی شده است به دیدگاه های (بخوانید توهمات) گوناگونی که در زمینه رزق و روزی در سطح جامعه وجود دارد پاسخ دهد.

پ.ن4: شک ندارم تمام خوانندگان این کتاب به این نتیجه رسیده اند که نگاه غیردینی بر رزق و روزی، زندگی ها را آن چنان به تلاطم و اضطراب انداخته است که متاسفانه باید گفت نه چادری می شناسد و نه ریش دار.

-----------------------------------------------------------------

کلیدواژه ها: رزق و روزی ، جایگاه رزق انسان در هستی ، اصغر طاهرزاده ، نامه 31 نهج البلاغه ، رزق در نهج البلاغه


                                                                                            
Admin Logo
themebox Logo