تبلیغات
نحب - رفاه یا رفاه زده!

رفاه یا رفاه زده!

نویسنده :علی مهدیان فر
تاریخ:پنجشنبه 16 آذر 1391-12:04 ب.ظ

 

بسم رب الشهدا و الصدیقین

مدتی قبل وقتی همراه یكی از رفقا وارد سلف دانشگاه شدیم چند نفری از دوستان را دیدیم و كنارشان نشستیم. مقداری با هم خوش و بش كردیم تا اینكه پیشنهاد داده شد برنامه یك سفر زیارتی-رفاقتی(!) مشهد بریزیم. مقداری صحبت كردیم و كم كم وارد برنامه ریزی عملیاتی آن شدیم.

چه زمانی حركت كنیم

محل اسكانمان در مشهد كجا باشد

به چه كسانی خبر دهیم

با ماشین چه كسی برویم

دنگ هر نفر چقدر می شود

و...

خیلی زود برنامه پیشنهادی و البته سرانگشتی سفر داشت بسته می شد تا اینكه رسیدیم به روز آخر سفر و تهیه ناهار آن روز كه طبق برنامه در راه بازگشت بودیم.

یك نفر از میانمان گفت موضوع خیلی مهمی نیست، نهایتا نان و پنیری تهیه می كنیم و در راه بازگشت می خوریم.

ناگهان سریعا با جوابی رو به شدیم كه بسیار ناراحت كننده بود. گفته شد: آقا جون می خوایم تو این سفر، چند روزی رو حال كنیم! نون و پنیر چیه دیگه.

هرچند مطمئن هستم گوینده این حرف تحت تاثیر فضای دوستانه و پرشور آنجا قرار گرفته شده بود و شاید خودش هم متوجه حرفش نشده باشد، اما حقیقتا چه شده است ما را كه "لذت بردن" و "حال كردن" را اینگونه معنا می كنیم.

امام مهربان امت!

چه زیبا سخن می گفتی! چه با اطمینان گفتی: "مبارزه با رفاه طلبی سازگار نیست، و آنها که تصور می کنند مبارزه در راه استقلال و آزادی مستضعفین و محرومان جهان با سرمایه داری و رفاه طلبی منافات ندارد با الفبای مبارزه بیگانه اند..."

این سخن را هر كسی غیر از شما اگر می خواست بزند مطمئنا وجودش پر میشد از شك و تردید.

اما چه صریح و قاطع گفتی. بدون اما و اگر؛ بدون شاید و استثناء...

----------------------------------------------------

پ.ن1: اینكه ما هر از گاهی برای تفریح و خوشگذرانی و تنوع در زندگیمان از غذاهای خوب یا مكان های خوب یا... بهره مند شویم، با فرض به جا آوردن شكر آن ها، هیچ مانعی ندارد؛ اما اگر بخواهیم این كارها در زندگیمان رایج شود تا جایی كه غیر آنها را بد تلقی كنیم یا غیر آنها را مانع لذت بردنمان بدانیم، مطمئنا این كار خطاست. شك نداشته باشیم كه در این حالت "رفاه زده" شده ایم! چرا كه انسان هیچ گاه سیر نمی شود و همه ی این رفاهیات موجود، بعد از مدتی می شوند همان غیر رفاهیات موجود!

پ.ن2: بسیاری از ما فكر می كنیم منظور از مرفهان و كاخ نشینان یعنی پادشاهان بی غیرت بعضی كشورهای عربی یا آن ها كه میلیاردی هستند یا... . اما همیشه قرار نیست كسی در قبال چند هزار میلیارد تومان یا امثال آن مبارزه را كنار بگذارد! خیلی وقتها یك رفاه اندك در زندگیمان ما را به همان اندازه از مبارزه باز می دارد.

پ.ن3: این جملات گهربار امام (ره) بسیار به دل می نشیند: بحث مبارزه و رفاه و سرمایه، بحث قیام و راحتطلبی، بحث دنیاخواهی و آخرتجویی دو مقوله ای است که هرگز با هم جمع نمی شوند. و تنها آنهایی تا آخر خط با ما هستند که درد فقر و محرومیت و استضعاف را چشیده باشند.

 

                                                                           
Admin Logo
themebox Logo